Oakley

Oakley blev startet af James Jannard i 1975 i hans garage med en indledende investering på $300. Navnet "Oakley" kom fra Jims engelske setter, "Oakley Anne". Jannard begyndte med at sælge, hvad han kaldte 'The Oakley Grip' ud af bagsiden af ​​sin bil ved motocross-begivenheder. Hans motorcykelgreb var i modsætning til andre tilgængelige greb på det tidspunkt. Materialet bruges stadig til at lave øresokkerne på Oakley-briller, og mange af næsestykkerne og nu båndene på deres ure. Oakley fortsatte med at producere nummerplader, handsker, greb, albuebeskyttere, hagebeskyttere og beskyttelsesbriller til BMX- og motocross-samfundene.

I 1980 udgav Jannard et par beskyttelsesbriller kaldet O-Frame. Med 'Oakley'-logoet på remmen, opnåede mærket stigende anerkendelse og fremtrædende plads i hele sportsbranchen.

De første Oakley solbriller; Factory Pilot Eyeshades, var sportsorienterede, lignede beskyttelsesbriller og blev udgivet i 1984. Disse blev efterfulgt i 1985 af Oakley Frogskin, en afslappet solbrillestil, der blev lavet i Japan.

 

 


Oakley